Hamiltonův honič (Hamilton Hound, Hamiltonstovare)

Hamiltonův honič je přátelský pes, s velice vyrovnanou povahou. Je proporcionálně úměrný a dává dojem ohromné síly a života.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Hamilton Hound; šv.: Hamiltonstövare; čes.: Hamiltonův honič

PŮVOD:
Hamiltonův honič je lovecký pes, určený především k lovení zajíců a lišek. Není určený pro lov ve smečce a nikdy není využíván pro lov jelenů a vysoké zvěře.
Hamiltonův honič je loveckým plemenem známým již v 16. století. Lov s těmito honiči byl až do roku 1789 privilegiem pouze pro panovníka a aristokracii. To bylo až do 18. století, kdy byl zákaz, který bránil rolnictvu lovit, zrušený. Dřívější lovečtí psi, držení pouze šlechtou, se stali známými a všeobecně rozšiřovanými. Věří se, že původ Hamiltonova honiče je smíchaný s loveckými psy severního Německa, Švýcarska, stejně jako Foxhound a Harrier. Na první Výstavě psů v roce 1886 ve Švédsku bylo vystaveno 189 honičů. Mezi nimi byl také pes jménem Pang a fenka Stella, které vlastnil hrabě Patrick Hamilton. Tento pár psů je dodnes považovaný za počátek vzniku Hamiltonova honiče, zpočátku však byli nazýváni Švédští honiči. Plemeno získalo jméno Hamiltonův honič v roce 1921, a to na počest muže, který jej stvořil a zároveň byl také zakladatelem Švédského Kennel Clubu, hraběte Patricka Hamiltona.
POPIS:
Hamiltonův honič je proporcionálně úměrný, dává dojem ohromné síly a života. Je trojbarevný a nikdy není těžký. Rozdíly mezi psy a fenami by měly být dobře definovány. Tělo je obdélníkového formátu.
Lebku má mírně klenutou a mírně širokou. Stop je dobře ohraničený, není však příliš výrazný. Nos má vždy černý, dobře vyvinutý, s široce otevřeným chřípím. Čenich je dlouhý, silný, téměř obdélníkový. Nosní most je rovný a s linií lebky je rovnoběžný. Vzdálenost od týlu ke stopu by se měla rovnat vzdálenosti od stopu ke špičce nosu. Horní rty jsou dosti tenké, těsné, hezky zakulacené a ne příliš převislé. Psi by měli mít výraznější rty, než fenky. Líce má hubené. Oči jsou tmavě hnědé, s velmi klidným výrazem. Uši má posazené dosti vysoko, boltce natažené vpřed, nedosahují ani poloviny čenichu, při výstraze by měli mýt pouze mírně zvednuté, jsou měkké, ploše visící, jejich okraj by neměl být zvrásněný. Krk má dlouhý, silný, mezi rameny je dobře posazený, kůže na krku je pružná, ohebná a dobře přiléhající. Kohoutek je dobře definován. Záda má silná, bedra svalnatá a mírně klenutá. Hruď je hluboká, dobře vyvinutá, dosahuje až k loktům. Břicho je jen mírně podkasané. Ocas má posazený v linii zádi, je rovný nebo mírně zatočený v šavlovitém tvaru, u základu je vcelku široký, směrem ke konci se zužuje, délkou dosahuje až k hleznům. Přední končetiny mají silnou strukturu kosti, jsou však v harmonii s celkovým vzhledem psa, při pohledu zepředu se jeví jako rovné a rovnoběžné. Ramena jsou dlouhá a svalnatá, k tělu těsně napojená. Přední tlapky jsou oválného tvaru, s prsty těsně u sebe. Zadní končetiny jsou rovné, při pohledu zezadu rovnoběžné, stehna jsou svalnatá a dobře vyvinutá, při pohledu ze strany jsou stehenní svaly široké. Pohyb je silný a chůze rovnoměrná a dlouhými kroky.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 53 až 61 cm, ideální výška je 57 cm.
Fena má v kohoutku 49 až 57cm, ideální výška je 53 cm.
VÁHA:
Hamiltonův honič
SRST:
Hamiltonův honič má hrubou, ne příliš krátkou srst, k tělu velmi blízko přiléhavou. Na hlavě, uších a předních nohách by srst měla být hladká a velmi krátká. V oblasti pod ocasem a zadní části stehen by srst měla být vcelku dlouhá, na koncích však neztřepená. Zbarvení je trojbarevné. Horní strana krku, záda, obě strany trupu a horní strana ocasu jsou černé. Hlava, uši, nohy, stejně jako strany krku, trupu a ocasu jsou tříslové. Tříslově zbarvené může být v rozsahu od odstínu zlatého, přes sytý, až po tmavě červenohnědé. Na horní části čenichu, na spodní a horní straně krku, hrudi, konečku ocasu a dolní části končetin a tlapek je bílý „požár“.
CHARAKTER:
Hamiltonův honič je přátelský pes, s velice vyrovnanou povahou. Je to oddaný a poslušný pes, s živým temperamentem, je však poměrně hlučný.
PÉČE:
PÉČE:
Hamiltonův honič potřebuje dostatek pravidelného pohybu, dlouhé procházky, pravidelnou zátěž a přiměřenou péči o srst. Jinak nepotřebuje žádnou zvláštní péči.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Hamiltonův honič se průměrně dožívá 12 až 13 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Stopař zvěře.
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes a společník.
PLEMENO:
FCI VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena.
Sekce 1.2. – Honiči střední velikosti.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
HA
ČÍSLO STANDARDU:
132/ 17. 11. 1997 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
17. 07. 1997


 Foto / obrázky k článku  Hamiltonův honič

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

 Článek Hamiltonstovare (Dog standard)  v angličtině (ENG)...
Poradna k článku
Hamiltonův honič
Diskuze k článku
Hamiltonův honič
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.

  Chovatelské stanice psů:

nalezeno: 0 CHS...
Přidat záznam o své stanici...
Přidejte svoji stanici




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Hamiltonův honič
Hamiltonův honič


Fotogalerie (1)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
30.03: Chtěla bych se zeptat,zda je možno u nás sehnat toto plemeno . Děkuji ......
23.02: Prosím.Nevíte o nějaké chovatelské sta nici nebo o někom kdo by nabízel štěn...
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Hamiltonů v honič, n...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Evžen, zítra Martin