Lampranthus (Lampranthus roseus)Lampranthus je sukulent. Má hezké dvěty, které vyrůstají na dlouhých stopkách, a mívají zbarvení růžové, lila a červené.
BOTANICKÝ NÁZEV:
Lampranthus roseus
POPIS:
Lampranthus existuje v přírodě v podobě asi 150 druhů, které představují jednoleté a dvouleté trávy, s přímostojnými nebo polehlými stébly.
Lamprantus auratiacus:
Je rostlina vysoká okolo 15 cm. Její mladé výhonky jsou vzpřímené, starší se plazí po zemi. Listy jsou masité, trojhranné formy. Květy vyrůstají na dlouhých stopkách, mívají zbarvení růžové, lila a červené, a v průměru mají asi 4 až 5 cm. Kvete od středního léta do středního podzimu.
ČELEĎ:
Aizoaceae, kosmatcovité.
PŮVOD:
Lampranthus pochází z jižní Afriky.
TEPLOTA:
Lampranthus potřebuje mírnou teplotu. V zimě, v období klidu, je minimum 10 až 12°C.
OSVĚTLENÍ:
Lampranthus má v průběhu celého roku rád jasné slunce, avšak bez přímých slunečních paprsků.
ZÁLIVKA:
Lampranthus zaléváme v období z jara a léta jen mírně. Zaléváme ho velice opratrně, přebytek vody by vedl k zahnívání kořenů. V období klidu bychom měli jeho zeminu jen zlehka zalévat.
HNOJENÍ:
Lampranthus hnojíme od května do září, každé dva týdny. Použijeme hnojivo pro dekorativně kvetoucí rostliny, které ředíme dvakrát méně, než je doporučeno.
VLHKOST VZDUCHU:
Lampranthus potřebuje v létě, v období hodně horkých dní, ve svém okolí zavlažovat vzduch. Voda by však neměla na povrch listů vůbec přijít
PŘESAZOVÁNÍ:
Lampranthus přesazujeme, až když kořeny celý květináč již. Zeminu použijeme stejnou, jako pro sukulenty.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Lampranthus se rozmnožuje semeny, které se vysévají v zimě a na počátku jara, nebo řízky, seříznutými koncem léta.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Stonek vytáhlý a znetvořený:
V zimním období bývá příčinou příliš mnoho vody. V období léta je pak nejčastější příčinou málo světla. Květináčem občas otočte, aby byl růst rostliny stejnoměrný.
Hnědé měkké skvrny:
Příčinou je houbová skvrnitost listů. Použijte systémový fungicid a místnost, ve které sukulent je, více větrejte.
Náhlá ztráta listů:
Příčinou je příliš studená voda nebo v letním období také nedostatek vody.
Hnědé suché skvrny:
Příčinou je zcela jistě nedostatečná zálivka. Mějte na paměti, že sukulenty potřebují v letním období zálivku dosti bohatou.
Zvadlé a vybledlé listy:
Příčinou je přelití rostliny, a to především v zimě.
Hniloba základu, úhyn stonku:
Příčinou je hniloba báze stonku v důsledku přelití rostliny, a to především v zimě. Vrchní část stonku rostliny můžete použít k jejímu množení. V zimě vhodně upravte zálivku a povrch substrátu překryjte vrstvou kamenné drtě. |