StromantheStromanthe má velice krásně barevné listy. Má ráda velmi vysokou vlhkost vzduchu, až 90 %.
BOTANICKÝ NÁZEV:
Stromanthe 'Stripe Star', Stromanthe sanguinea.
POPIS:
Stromanthe je zástupce čeledi marantovitých, má velice krásně barevné listy. Stromanthe vydrží i ve stínu a dobře se vyvíjí pouze při rozptýleném světle. Nepouštějte ji na přímé sluneční paprsky, mění se pak barva a tvar listů. Má ráda teplo, a proto by teplota neměla klesat pod 18°C. Naopak vydrží teploty i 25 až 30°C. Pro hnojení se používá roztok minerálních hnojiv a pro sázení se používá zemní směs z listové půdy, rašeliny a písku (v poměru 6:3:2). Je nutná dobrá drenáž, asi do 1/4 výšky květináče, může to být rozbitá cihla, keramické úlomky atd. Rozmnožuje se dělením kořenů.
ČELEĎ:
Marantaceae, marantovité.
PŮVOD:
Centrální a Jižní Amerika.
TEPLOTA:
Stromanthe je teplomilná. V létě je optimální teplota 20 až 30°C, v zimě 18 až 20°C. V jakémkoliv ročním období je její minimum 18°C, je citlivá na průvan a prudké poklesy teploty. V zimě by se rostliny neměly umisťovat do blízkosti oken a je dobré vyvarovat se studeného vzduchu z nezaizolovaných okenních rámů.
OSVĚTLENÍ:
Stromanthe má ráda ostré, avšak rozptýlené světlo nebo lehký polostín. Při ostrém světle a na příliš tmavém stanovišti se ztrácí zbarvení listů. Stromanthe patří ke stinným, ale ne stínomilným rostlinám. Většina rodů Stromanthe se zdobenými tříbarevnými listy potřebuje intenzivnější osvětlení.
ZÁLIVKA:
Stromanthe vyhovuje mírná, v zimě zřídkavá zálivka. Zalévá se pouze měkkou a teplou vodou.
HNOJENÍ:
Stromanthe od března do srpna přihnojujeme každé dva týdny poloviční dávkou tekutého komplexního hnojiva pro pokojové dekorativní listnaté rostliny. Rostlina je citlivá na nedostatek nebo nadbytek hnojiva.
VLHKOST VZDUCHU:
Stromanthe, tak jako všechny marantovité, má ráda velmi vysokou vlhkost vzduchu, až 90 %. Nezbytné je pravidelné rosení listů. Nádoba se umisťuje na misku s mokrými oblázky, obkládá rašeliníkem, který se také pravidelně rosí.
PŘESAZOVÁNÍ:
Stromanthe přesazujeme každoročně v únoru až březnu do kypré, lehké země.
Doporučené složení zeminy: 2 až 3 díly listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl kompostové zeminy, 1 díl jehličnatky s příměsí písku. Do půdní směsi se přidávají kousky dřevěného uhlí. Stromanthe nesnáší v zemi vápno. Je možné použít kupovanou půdní směs pro azalky. Nádoba pro tyto rostliny musí být mělká. Nutná je také dobrá drenáž.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Stromanthe rozmnožujeme dělením při přesazování na jaře. Nádoby se zakrývají mikrotenovým sáčkem a drží na teplém místě, dokud rostliny nezakoření.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Špičky listů hnědé a zaschlé:
Příčinou je pravděpodobně příliš suchý vzduch. Rostlinu však raději celou prohlédněte, zda netrpí sviluškami a odstraňte její odumřelé části. Také nezapomínejte listy rostliny často rosit.
Listy pokroucené a skvrnité, spodní listy žluté:
Jistou příčinou je nedostatečná zálivka. Substrát marantovitých rostlin musí být stále vlhký a na rozdíl od mnoha jiných pokojových rostlin by ani v období růstu neměl slabě vyschnout.
Opad listů:
Příčinou je zcela jistě příliš suchý vzduch. Marantovité rostliny jsou na suchý vzduch obzvláště citlivé. Jejich květináč proto nezapomeňte obložit vlhkou rašelinou. Rostlina se také může pěstovat v demižónu.
Stonky jsou ochablé a zahnívají:
Příčinou může být buď nadměrné chladno, nebo v zimním období příliš vlhký substrát.
Listy ztrácejí barvu nebo jsou popálené:
Příčinou je zcela jistě příliš silné sluneční záření. Rostlinu tedy co nejdříve přemístěte na stanoviště se zastíněním. Sluneční paprsky by mohly způsobit úhyn rostliny. |