Český horský pes (Národní plemeno ČHP)Český horský pes je přátelské a sebevědomé plemeno, dobře ovladatelné, schopno všestranného výcviku, temperamentní a vytrvalé. Je ideálním plemenem pro sportovně založené majitele.
ČESKÝ NÁZEV:
Český horský pes
PŮVOD:
Cílem bylo získat psa nenáročného, všestranného, přátelského k lidem a vhodného do horských oblastí. Dne 12.08.1977 se tedy narodilo prvních sedm štěňat Českého horského psa, kdy byla záměrně nakryta fenka slovenského čuvače s kanadským tažným psem.
Na začátku bylo málo chovaných jedinců. Vzhledem k tomu, že se nepodařilo opakovat spojení s prvním psem, byli jeho potomci kříženi mezi sebou. Noví majitelé proto potom byli pečlivě vybíráni, aby bylo zaručeno, že dojde k aktivnímu využití plemene a později k dalšímu zařazení do řádného chovu. Postupně se tak toto plemeno dostalo do mysli veřejnosti a začal tak u nás vznikat nový saňový sport. Nejvíce se plemeno rozšířilo v devadesátých letech minulého století a příbuznost jedinců se tak o dost snížila. Přesto jsou jedinci dále pečlivě do chovu vybíráni. Po zvýšení počtu jedinců se přestal Český horský pes využívat pouze jako saňový a stal se všestranně využitelný. Uplatnil se v zemědělství, jako pastevecký, dále v záchranařině. Ve služební kynologii je využíván jako dobrý stopař. Dobře se uplatňuje i v agility a vzhledem ke své přátelské vyronané povaze je využíván také jako pes canisterapeutický. V rodinách se využívá jako dobrý hlídač a společník.
POPIS:
Vzhledem ke své kohoutkové výšce 56-70 cm se řadí mezi velká plemena, váha je v rozmezí 26-40 kg. Má úměrnou hlavu se zřetelným pozvolným stopem, středně velké hnědé oči, vysoko a široko nasazené trojúhelníkovité uši, zřetelný kohoutek, hřbet rovný a pevný, záď' může být i trochu přestavěná, ocas silný a dlouhý, končetiny rovné, rovnoběžné, středně daleko postavené. Srst je dlouhá až 10 cm, rovná, tvrdší struktury, hustá, uzavřená. Zbarvení je vždy strakaté, tj. barevné skvrny na bílém podkladě. Mohou být černé a žluté různých odstínů. Tečkování na bílém podkladě je přípustné.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 60 až 70 cm.
Fena má v kohoutku 56 až 66 cm.
VÁHA:
Psi: 30 až 40 kg.
Feny: 26-36 kg.
SRST:
Srst je dlouhá až 10 cm, rovná, tvrdší struktury, hustá, uzavřená.
CHARAKTER:
Českého horského psa můžeme potkat na závodech tažných psů, při práci u stáda, jako lavináře, záchranáře, stopaře. Hodí se především pro sportovní majitele, kteří jsou schopni mu dopřát hodně pohybu a činnosti, je výborným společníkem pro turisty, běžce, lyžaře. Je vytrvalý, otužilý, odolný, živý a temperamentní, přátelský a dobře ovladatelný. Potřebuje však důslednou výchovu. Může být celoročně držen venku, do bytu jej nelze doporučit. Srst potřebuje běžnou péči.
PLEMENO:
Skupina 2 – Psi dogovití, typ horský. Pracovní zkouška není požadována.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
CHP
ČÍSLO STANDARDU:
981 N ( neuznaná plemena FCI )
Jako národní plemeno byl zaregistrován v roce 1984, na mezinárodní uznání dosud čeká.
Historie vzniku plemene...
U zrodu tohoto plemene stál pan Petr Hanzlík- dlouholetý předseda klubu Českého horského psa, kdy cílem bylo získat psa nenáročného, všestranného, přátelského k lidem a vhodného do horských oblastí. Dne 12.08.1977 se tedy narodilo prvních sedm štěňat Českého horského psa, kdy byla záměrně nakryta fenka slovenského čuvače (plemeno FCI 142) Galky s kanadským tažným psem (plemeno neregistrované FCI) Laif, černobílým, dovezeným z Athabasky (Aljaška). Jméno dostalo nové plemeno podle místa vzniku a využití: ČESKÝ - vzniklo v Čechách, HORSKÝ - vhodný do horských a podhorských oblastí a PES už jen logicky doplnil celý název podle druhu zvířete.
Zdroje: ČMKU, Klub českého horského psa. |