Mučenka (Passiflora caerulea)Některé z orgánů květů Mučenky mají připomínat nástroje, jimiž byl mučen Ježíš Kristus.
BOTANICKÝ NÁZEV:
Passiflora caerulea, Passiflora edulis, Passiflora racemosa, Passiflora violacea, Passiflora quadrangularis.
POPIS:
Tato nenáročná rostlina, která velmi rychle roste. Má krásné květy, které se objevují pouze na mladých výhoncích , proto vyžaduje každý rok, a to většinou zjara, ořezat. Vyžaduje přímé sluneční světlo a hojné zalévání. Dobře roste v teple, ale i v chladu. V zimě vyžaduje období klidu při teplotě 10°C, Passiflora violacea 15°C. Častěji ostřikujte. Rozmnožuje se na jaře stonkovými řízky.
ČELEĎ:
Passifloraceae, mučenkovité.
PŮVOD:
Tropická Amerika.
UMÍSTĚNÍ:
Dobře větrané místo s přímým sluncem.
TEPLOTA:
Mírná nebo nižší, v létě 18 – 24°C. V příliš teplé místnosti listy žloutnou a schnou, tvoří se málo poupat a květů a rostlina rychle ztrácí dekorativnost. Od podzimu mučenka potřebuje chladnější místnost s teplotou kolem 13–16°C. Nemáme-li možnost mučence zajistit chladné přezimování, je lepší pěstovar ji jako jednoletou rostlinu a každý rok ji vypěstovat na jaře ze semen znovu. V teplé místnosti s ústředním topením mučenka ztratí všechny listy a může dokonce zahynout.
OSVĚTLENÍ:
Maximální. Na jižním okně se mučenka doslova osype květy a poupaty, v poledních hodinách může však potřebovat zastínění. Na severním okně bude mučenka růst a kvést, nebude-li ničím zastíněno, ale květů bude mít málo. Dobře se hodí východní a západní okno, není-li zastíněné stromy.
ZALÉVÁNÍ:
Od jara do podzimu hojná. Půda musí být stále vlhká. V zimě zaléváme zřídka, přibližně po 7 - 10 dnech.
HNOJENÍ:
Od dubna do srpna každé dva týdny hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny v přibližně dvakrát menší dávce, než je doporučeno výrobcem.
VLHKOST VZDUCHU:
Na jaře a v létě pravidelně rosíme, ale pouze v době, kdy na rostlinu nesvítí slunce.
PŘESAZOVÁNÍ:
Každý rok na jaře. Před přesazováním, ještě před nasazením poupat, se větvičky mučenky zkracují přibližně o 1/3 délky. Půda: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašelinového substrátu, 1 díl písku.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Počátkem jara semeny, v létě stonkovými řízky.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Červci při nedostatku čerstvého vzduchu nebo teplém přezimování, svilušky, třásněnky. Opadávání listů v příliš chladném prostředí.
|