Anglický buldok (English Bulldog)Anglický buldok je ztělesněním živosti, síly a odhodlání. Je to chytrý, pohotový, smělý, spolehlivý, odvážný a inteligentní pes, který velmi miluje děti. Jeho prameny vedou až k Moloským dogám, bojovým plemenům, žijícím ve starých Aténách.
ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: English Bulldog; čes.: Anglický buldok
PŮVOD:
Pojmenování Bulldog se přeneslo z anglického jako „býčí pes“. Prameny plemene vedou k Moloským dogám, bojovým plemenům žijícím ve starých Aténách. Ve středověké Anglii byli předkové buldoků používáni pro hon na silná zvířata. Začátkem 18. století se tito psi zúčastňovali „býčích zápasů“, avšak v roce 1835 byly býčí zápasy zakázány. Jakýsi Bill Georgie pokračoval ve šlechtění buldoků a předělal původně bojového psa na spolehlivého společníka i dobrého přítele.
Plemeno bylo oficiálně uznáno koncem 19. století ve Velké Británii, začátkem 20. století i v USA. V roce 1875 byl otevřen první „Klub milovníků anglických buldogů“. V ČR se toto plemeno objevilo v 80. letech 20.století a ihned se stalo velice populárním.
POPIS:
Tento pes je hladkosrstý, robustní, silný, střední velikosti. Výška v kohoutku je 38 až 40 cm, váha 22,7 až 25 kg. Hlava je mohutná, s krátkým, připlácnutým čumákem. Čenich je malý, zvednutý nahoru. Uši jsou malinké, tenké, stojaté, ve tvaru "růže". Ocas u tohoto plemene psů je krátký, není delší jak 8 cm. Pes je poměrně tlustý, s hladkou, krátkou srstí. Nohy jsou krátké a tlapky velké se silnými prsty. Buldoci se bohužel nevyznačují dlouhověkostí.
Barva je souvislá, zlatě-kaštanová, rezavá, hnědě-žlutá, tygří nebo bílá.
VÝŠKA:
V kohoutku má 38 až 40 cm.
VÁHA:
Pes váží do 25 kg.
Fena váží do 22,7 kg.
SRST:
Je krátká a hladká a proto vypadá (ale pouze vypadá) hrubá.
CHARAKTER:
Anglický buldok je ztělesněním živosti, síly a odhodlání. Je to chytrý, pohotový, smělý, loyajální, spolehlivý, odvážný a inteligentní pes, který velmi miluje děti. Svým vzhledem působí divokým dojmem, má však od přírody laskavou povahu. Vyniká dobráckým a přátelským charakterem.
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní.
Skupina 2 - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 2.1 - Dogovití molossové.
Bez zkoušky z výkonu
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
AB
ČÍSLO STANDARDU:
149 / 16. 04. 2004 (Velká Britanie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
24. 03. 2004
Historie vzniku plemene...
Anglický buldok je ztělesněním britského národního charakteru - a to šlechetnosti, síly, krásy, pýchy a odvahy. Je nejneobyčejnějším představitelem všech anglických psů – je konečnou a ideální variantou vyšlechtěného psa. Ten, kdo se zabýval chovem buldoků, přerušil jejich genetické přepážky, aby je takto vyšlechtil. Je to unikátní, odvážný, věrný, loajální, vytrvalý a krásný pes. Je ve svém vzhledu jedinečný. Není jiného psa, který by se mu podobal. Je symbolem „krásné ošklivosti“.
Historie vzniku buldoka je celkem dobře probádaná. Je známé, jak se tito pejsci nazývali – bondogge, boldogge, bandogge. Ale až do dnešních dob neexistuje společný názor na vznik názvu buldok. Možná to bylo způsobeno zvláštním vzhledem tvaru hlavy a možná kvůli barbarskému zvyku lovení zvěře – štvanice. První zprávy o buldocích sahají do roku 1500. V roce 1576 znalec a milovník těchto psů Dr. Zejs ve své knize, která popisovala anglické psy napsal: „Tito psi jsou schválně chováni na řetězu, aby jim touto cestou byla dodána zloba a agresivita pro souboje s medvědy, lvy a býky.“
Poprvé byl název buldok zmíněn v dopise Jessii, napsaném v roce 1932. Historické údaje říkají, že kolem roku 1900 byli buldoci vyšší a lehčí. Lišili se svou odvahou, tvrdohlavostí a vytrvalostí v souboji. Od roku 1835 vlády všech evropských států zakázaly souboje mezi zvířaty. Tehdy byli předkové anglického buldoka málem před vyhynutím tím spíše, že Anglie zavedla daň na pejsky, kteří byli využíváni jako tažná síla. Snahou malého počtu chovatelů a milovníků tohoto plemene bylo vyvinutí nového plemene, známého jako „anglický buldok“. Současný buldok nemá takovou agresivitu a zlobu. Hlavním důrazem v práci chovatelů byl dekorativní vzhled. První standard vznikl v Anglii v roce 1864. Úředně byl zaregistrován v roce 1875. Po dlouhou dobu byl v Anglii platný zákon, který zakazoval export psů do jiných států. V 80. letech minulého století byl tento zákon zrušen a anglický buldok se začal vyvážet do států západní Evropy.
Anglický buldok je překrásný společník, je výborný při kontaktu s dětmi, potřebuje však každodenní fyzický pohyb. Velmi špatně snáší příliš velké teplo, a také mrazivou zimu. |