ROSTLINNÝ SVĚT
Rostlina pojmenovaná po anglické malířce 19. století Matildě Smitové.
BOTANICKÝ NÁZEV:
Smithiantha multiflora, Smithiantha zebrina.
POPIS:
V přírodě existuje asi 8 druhů. Jako pokojové rostliny jsou rozšířeny:
Smithiantha zebrina:
Je to dlouholetá bylina, vysoká asi 50 až 60 cm. Stonky má vzpřímené, listy jsou vstřícné, až 17 cm dlouhé, srdcovitého tvaru, se zubatými okraji. Listy mají krásnou smaragdově zelenou barvu s hnědým odstínem podél žilek, jsou chlupaté. Květy jsou velké, dlouhé 5 až 7 cm, jsou shromážděny ve štětičkovitých květenstvích. Květní korunka má tvar protáhlého zvonečku a je ostře oranžová. Kvete od léta do konce podzimu.
Smithiantha hybrida:
Existuje mnoho variet, získaných z předchozího druhu, které se liší zejména menší velikostí keře a barvou květů, většinou žlutou, oranžovou, růžovou atd., a také jednodušším a světlým vzorem listu.
Tato rostlina má zvonkovité kvítky oranžové nebo žluté barvy. Kvete na podzim. Upřednostňuje pokojovou teplotu, bez větších výkyvů, a zvýšenou vlhkost vzduchu. Samotnou rostlinu ale nepostřikujte! Proto je tuto rostlinu problematické pěstovat v domácích podmínkách. Rozmnožuje se na jaře dělením kořenů.
ČELEĎ:
Gesneriaceae, podpětovité.
PŮVOD:
Pochází z vlhkých horských lesů Mexika a Guatemaly.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé a teplé místo.
TEPLOTA:
V létě okolo 20 až 25°C. V období klidu potřebuje Smithiantha teplotu přibližně 16°C. Minimum v zimě je 12°C.
SVĚTLO:
Smithiantha je světlomilná. Potřebuje ostré světlo, v létě se zastíněním před přímými slunečními paprsky.
ZÁLIVKA:
Od jara do konce kvetení na podzim se Smithiantha zalévá vydatně, poté, co začnou listy odumírat, se zálivka přerušuje a oddenky v květináči se nechávají v chladu, až do objevení nových výhonků na jaře. Tehdy se zálivka obnovuje.
HNOJENÍ:
Od dubna do října se pravidelně každý týden přihnojuje roztokem minerálních hnojiv pro kvetoucí pokojové rostliny. V období klidu přihnojovat nelze.
VZDUŠNÁ VLHKOST:
V období růstu a kvetení potřebuje Smithiantha velmi vlhký vzduch, nesnáší však když se voda dostane na listy a květy. Proto se vzduch zvlhčuje častým rosením okolo rostliny malým rozprašovačem nebo se nádoba s rostlinou umisťuje do misky s mokrými oblázky nebo keramzitem.
PŘESAZOVÁNÍ:
Pro pěstování Smithianthy se používají dostatečně široké nádoby, ne moc vysoké. Přesazuje se každoročně na jaře.
Doporučená směs zeminy: 2 díly listovky, 3 díly drnovky, 1 díl jehličnatky, 1 díl rašeliny, s přídavkem říčního písku.
MNOŽENÍ:
Dělením oddenku. Oddenky se při sázení nedávají do půdy hlouběji, než 3 cm a opatrně se zalévají do doby objevení novýchmladých listů.
Smithiantha se množí také listovými řízky.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Vzácné.
|