PSÍ SVĚT
Německý špic vlčí je vždy přátelský, pozorný a živý pejsek, který je svému majiteli výjimečně oddaný. Je velmi učenlivý a snadno se cvičí. Díky své nedůvěře k cizincům a nedostatku dravého instinktu je velmi dobrým hlídače.
ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: German Spitz – Keeshound; něm.: Deutscher spitz - Wolfspitz; čes.: Německý špic vlčí
PŮVOD:
Německý špic vlčí je potomkem psů z doby kamenné, tzv. „Peat Dogs“- rašelinových psů a starověkých špiců, nejstarších psů ve střední Evropě. Četné další chovy vznikly či byly vyšlechtěné právě z nich.
POPIS:
Německý špic vlčí upoutá pozornost díky své krásné srsti, která má díky hustému podsrstí odstátý efekt. Obzvláště působivý efekt mu dává hustá hříva kolem krku a hustý ocas, nesený v odvážném zatočení přes záda. Jeho liščí hlava s ostražitýma očima, malým zašpičatělým čenichem a blízko posazeným a ušima, dává špicovi jedinečný charakteristický troufalý zjev. Výška v kohoutku je k délce jeho těla v poměru 1:1.
Hlavu má středně velkou, při pohledu shora je nejširší vzadu a směrem k čenichu se zužuje až do zašpičatění nosu. Stop je mírně vyznačen, nikdy není ostrý. Nos je zakulacený, malý, čistě černý, u hnědých špiců je hnědý. Čenich je delší, ne však nijak příliš, je výrazný, avšak v půvabné proporci k lebce. Vlčí špic, velký a střední mají délku čenich k délce jejich lebky v poměru 2:3. Malý špic a trpasličí mají délku čenichu k délce jejich lebky v poměru 2:4. Rty jsou dobře přiléhající, u koutků netvoří žádné záhyby, jsou černé, u hnědých špiců hnědé. Líce má mírně zakulacené, nejsou nijak vyčnívající. Oči jsou středně velké, podlouhle tvarované, mírně šikmo posazené a tmavé. Oční víčka jsou černá, u hnědých špiců jsou tmavě hnědá. Uši jsou malé, vysoko posazené, relativně blízko posazené, trojúhelníkové, špičaté, na koncích pevné, jsou vždy nošené vzpřímeně. Středně dlouhý krk, je široce posazený do ramen, mírně klenutý, pokryté silnou a hustou srstí, zformované do hustého okruží či límce. Bedra má silná a široká. Hruď má hlubokou a dobře vyvinutou. Ocas je vysoko posazený, středně dlouhý, přímo od kořene je zatočený nahoru a dosahuje až na záda, pevně leží přes ně a je pokrytý velmi huňatou a chundelatou srstí, dvojité zvlnění na jeho konci je tolerované. Přední končetiny má rovné, dosti daleko posazené. Lopatky jsou dlouhé, ramena dobře položená a pevně připojená k hrudi. Předloktí jsou v poměru k tělu středně dlouhé, statné a zcela rovné, zadní části předloktí jsou dobře pernaté. Přední tlapky jsou co možná nejmenší, zakulacené a uzavřené, tzv. Kočičí, s dobře klenutými prsty. Drápky i polštářky jsou černé, u hnědých psů jsou hnědé. Zadeček je svalnatý a až k hleznům silně pernatý. Zadní končetiny jsou rovné a rovnoběžné. Zadní tlapky jsou, stejně jako přední, co nejmenší, pevně sevřené, jakoby kočičí. Pohyb i chůze jsou rovné, s dobrým pohonem, plynulé a pružné. Kůže pokrývá tělo těsně, bez jakýchkoliv vrásek.
VÝŠKA:
Německý špic vlčí (Wolfspitz/ Keeshound) má v kohoutku 49 cm, s tolerancí +/-6 cm.
VÁHA:
Německý špic vlčí by měl vždy svojí hmotností odpovídat své velikosti.
SRST:
Německý špic vlčí má dvojí srst:
1.) krycí srst: - je dlouhá, rovná, stojící,
2.) podsrstí: - je krátké, husté, jakoby vlněné.
Hlava, uši přední část zadních končetin a tlapek jsou pokryté krátkou, silnou a sametovou srstí. Zbytek těla má srst dlouhou a bohatou. Srst není zvlněná, kadeřavá, ani provázková, na zádech není oddělená. Krk a ramena jsou porostlá hustou hřívou. Zadní část předních končetin je dobře zpeřená. Zadní části zadních končetin jsou také dobře zpeřené. Ocas má velice chundelatý.
Německý špic vlčí (Wolfspitz/ Keeshound) má srst zbarvenou v šedém stínování.
Černý špic: musí mít také podsrstí a kůži zbarvenou černě, zbarvení na povrchu musí být zářivě černé, bez jakýchkoliv bílých nebo jinak zbarvených značek.
CHARAKTER:
Německý špic vlčí je vždy pozorný, živý a veselý pejsek, který je svému majiteli výjimečně oddaný. Je velmi učenlivý a snadno se cvičí. Jeho nedůvěra k cizincům a nedostatek dravého instinktu z něho dělá vynikajícího hlídače doma i na zahradě. Není bázlivý ani agresivní. Lhostejnost k počasí, statnost a dlouhověkost jsou jeho nejvýjimečnějšími znaky.
PÉČE:
Německý špic vlčí má srst hustou a bohatou, na péči však není příliš náročná, neboť nevytváří chuchvalce. Nezapomeňte ji však nejméně jednou týdně kartáčovat, v období línání ji kartáčujte každý den. Mimo období línání však srst nekartáčujte příliš často, podsrstí by se podkasalo. Nezapomínejte mu čistit ouška a zastřihávat drápky. Na pravidelných procházkách Vám bude veselým a vítaným společníkem.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Německý špic vlčí se průměrně dožívá 13 až 15 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Společník.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
FCI V. - Špicové a primitivní typy.
Sekce 4 – Evropští špicové.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
NS
ČÍSLO STANDARDU:
97/ 05. 03. 1998 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
05. 03. 1998
|